* iletişim..>>

 

* neden ORHAN VELİ?>>

* neden ŞİİR EVİ?>>

* etkinlikler>>

* ulaşım>>

* ORHAN VELİ sergisi>> * şiir yaprağı sonuçları>>

* düzenSİZ YAPRAK>>

* bağlantılar..>>

KANIK'sadığım biri

ORHAN VELİ

Yazan: M. Şeref Özsoy

JUST FOR THE HELL OF IT

111 Poems by ORHAN VELİ

Translated by

Talat Sait Halman

ORHAN VELİ KANIK

Fremdarting

übersetzt von

Yüksel Pazarkaya

ORHAN VELİ'nin

çevirdiği şiirler

Haz: TUNÇER BAYKAŞ

 

1 Şubat 2001'de duyurulan, başvurusu 1 Kasım 2001 tarihinde sona eren ve tek şartı şiir dosyasının el yazısıyla hazırlanması olan ORHAN VELİ ŞİİR YAPRAĞI'na gelen başvurular Sunay Akın, Akgün Akova, Melih Ziya Sezer, Fatin Hazinedar ve M. Şeref Özsoy'dan oluşan jüri tarafından değerlendirildi..

Bu değerlendirme sonucunda ORHAN VELİ ŞİİR YAPRAĞI'na değer bir dosya bulunamadı.. Ancak (birinci ya da ikinci sıralaması yapılmadan) Gülümser Kızıldaş (23) ve Cenk Tinel'in (33) şiirleri övgüye değer bulundu..

Değerlendirme sırasında; Orhan Veli'nin Doğuş dergisinin 1.6.1945 tarihli sayısına yazdığı "Genç Bir Şairle Konuşma" adlı yazısı ve yazıda sözü geçen konuşma aklımızın bir köşesinde asılı duruyordu..

"Hayatını alnının teriyle kazanan, yirmi yıllık geçmişi yalnız kahırlarla dolu bir Türk köylüsü" olan genç Orhan Veli'ye şiirlerini okur ve sorar:

"Bu şiirleri bir mecmuada yayınlatabilir miyim?"

Orhan Veli'nin yanıtı şudur:

"Saf, temiz duyuşları yanında bir kaç okur - yazar tarafından öğretilmiş bazı iğreti hususiyetleri olmasaydı hiç düşünmeden 'elbette' diyecektim; diyemedim. Eni konu güzel şiirler olduğu halde, mecmualarda çıkan şiirlerin alayından güzel olduğunu gördüğüm halde diyemedim. Nasihati sevmem; kimseye nasihat etmek istemem. Daha doğrusu buna hakkım yoktur. Ama, bu genç şaire birkaç söz olsun söylemenin cazibesinden de kendimi alamadım. Bir takım cevherler yumurtlayıp, bir sürü büyük hakikatler söylediğimi sanmayın. Hayır! Ben ona sadece o cevherler yumurtlayan insanlardan şüphe etmesini, o büyük hakikatlere körü körüne inanmamasını söyledim. 'Büyük hakikatler şiir üstüne midir, bil ki çoğu şiirden anlamayan insanlar tarafından söylenmiştir. Sen şairsin. Belki de ömrünün sonuna kadar şiiri düşünecek, en çok onun çilesini çekeceksin. Sahici şiirin hangisi olduğunu anlamak, onu sanat yapan çabanın nasıl bir çaba olduğunu bulup meydana çıkarmak, senin mi daha çok hakkındır, yoksa o laf ebelerinin, o çene kavaflarının mı?' dedim..."

Gülümser KIZILDAŞ'IN şiirlerinden örnekler..

Cenk TİNEL'İN şiirlerinden örnekler..


ANA SAYFA